The Art Beat of Rural Ontario
+1 (519) 943-1149

Member Directory 2018

Our Artists for 2018

 

A

John Adams

Robert Allen

John Ashbourne – Photography/Sculpture

Val Ashbourne – Fabric Art

B

Gail Backus

Cheryl Bailey

Kendra Bailey – Painting/Ink Drawing

Laura Beaton

Donna Bigonzi

Heather Blahut – Purple Heather – Artisan Soaps/Skincare

Janice Blahut

Brian Blakeman

Lorraine Bordiuk – Acrylic

Karen Brown – Encaustic

Marlene Bulas

Pat Burns-Wendland – Fibre

C

Karen Cal – Floral

Ellen Cameron – Photography

Robert Chisholm – Acrylics

Ed Clark – Watercolours

Michael Compeau – Oils

Lynden Cowan – Oils

D

Henny Dagenais

Cathy Dalton

E

Andrea End – Gouache/Watercolours

Sue Ennis – Reverse Acrylic painting on Plexiglas

F

Diane Fearn – Photography

Erin FitzGibbon – Photography

Del Foxton – Mixed Media, Handmade Paper

G

Amanda Galiffi – Jewellery

H

Mary Hanson

Pete Herlihy – Photography

Diana Hillman

Robin Hobbs – Sculpture

Paul Hogeveen – Digital

Margaret Horvat

Michelle Hudson

Karen Hunter

I

J

Anthony Jenkins – Acrylics

Jolanta Jung

K

Lawrence Kristan – Wood

Ashley Kurtz

L

Barbara Large – Watercolour

Joanne Lomas – Acrylic, Printmaking

Brenda Loschiavo – Oils

Daria Love – Jewellery

M

Kay MacGregor – Oils

Marlene Madole – Watercolours

Patty Maher

Ruth Maude – Encaustics

Virginia May

Susan McCrae

Robert McFarlane – Woodturning

Kai-Liis McInnes – Acrylics/Watercolours/Fibre

Deb Menken

Rosemary Molesworth – Clay

N

Charlene Nickels – Watercolour

Christine Nnawuchi – Porcelain

O

P

Margaret Sarah Pardy – Watercolour/Ink on Scratchboard

Sherry Park

Pete Paterson – Photography

Q

R

Ann Randeraad – Clay

Hope Rogers – Photography/Mixed Media

Sandra Robson – Acrylic/Alcohol Inks

S

Anne Saint-Amour

Rosie Schroder

Carol Shaw – Watercolours

CJ Shelton – Mandalas

Janet Simmons Sweet – Oils

Martina Skuce

Natalie Sobo – Acrylics

Barb Stasiw

Uta Strelive – Wood Carving

Robin Symmes

T

Margi Taylor-Self

Christine Thammavongsa

Kathryn Thomson – Blown Glass

U

V

Julia Vandepolder – Oils

Tony Vander Voet

W

Suzanne Walsh – Abstract Acrylic

Jackie Warmelink – Clay

Fred Webster – Photography

Helena Wehrstein

Vickie Wild

Bridget Wilson – Glass

Agata Wisniewski

Freda Wrench

X

Y

Z

 

Our Students for 2018

Riley Dowling – 2018 Winner of Directors’ Choice Scholarship

Joshua Molyneux – 2018 Winner of Directors’ Choice Scholarship

Wendy Morris – George Brown College

Eve Wiedemann- 2018 Winner of the Paul Burdette Visual Arts Scholarship

 

 

Our Supporters for 2018

Denise Ballentine

Gary Brown

Rob Gayson

Jordan Grant

 

 

TOP100_2015_logo

Sign up for our newsletter

become-a-member